Najczęstszą przyczyną złego działania Internetu jest router bezprzewodowy zainstalowany w mieszkaniu klienta. Aby sprawdzić, czy to faktycznie router jest przyczyną, należy podłączyć laptopa (lub inne urządzenie) kablem bezpośrednio do gniazdka w ścianie (z pominięciem routera) i wtedy przetestować prędkość i stabilność Internetu – np. na stronie http://www.speedtest.net/
Routery korzystają z jednego spośród kilku dostępnych kanałów radiowych. Jeśli w sąsiednim mieszkaniu sąsiedzi również posiadają router ustawiony na ten sam kanał, to poszczególne routery zakłócają się nawzajem. Rozwiązaniem jest zmiana kanału radiowego w ustawieniach routera. Ponieważ w niemal każdym mieszkaniu jest router, dlatego dobranie odpowiedniego kanału może być dość czasochłonne (poziom zakłóceń od sąsiadów może się również zmieniać w zależności od pory dnia).
Ponadto zbyt duża odległość między laptopem a routerem lub przeszkody (ściany) na drodze za bardzo tłumią sygnał. Nierzadko wystarczy jedna żelbetowa ściana pomiędzy laptopem a routerem, żeby korzystanie z sieci było niemożliwe.
Routery działające w standardzie „G” (802.11g) reklamowane jako 54 Mb/s w rzeczywistości oferują użytkownikowi prędkość ok. 10-15 Mb/s przy silnym sygnale (w najlepszym przypadku: brak zakłóceń, mała odległość laptopa od routera). Natomiast routery działające w standardzie „N” (802.11n), których producenci deklarują przepustowości 300 Mb/s przesyłają dane z prędkością 50-100 Mb/s (co również bardzo zależy od siły sygnału i zakłóceń). Do wykorzystania tej prędkości nie tylko router, ale i laptop (lub inne urządzenie bezprzewodowe) musi pracować w standardzie „N” (mieć kartę bezprzewodową w standardzie 802.11n). Dodatkowo routery pracujące w standardzie „N” (802.11n) są bardziej odporne na zakłócenia z sąsiednich mieszkań i mają więcej kanałów radiowych do wyboru (w pasmie 2.4 oraz 5 GHz).
Oprócz zakłóceń przy połączeniu radiowym niektóre modele routerów mają problem z uzyskaniem wysokich prędkości nawet przy połączeniu kablem (zbyt mała wydajność procesora w routerze).
Dlatego podawane przez nas prędkości dostępu do Internetu można zawsze uzyskać podłączając komputer kablem bezpośrednio do gniazdka w ścianie, z pominięciem routera. W przypadku użycia routera prędkość może być mniejsza.